बुढ्यौलीले च्याप्दै गएपछि हातरखुट्टा गल्न थाल्छ। जोर्नीमा दुख्न थाल्छ। शरीर अररो हुन्छ। भनौं, शरीरको लचिलोपन कम हुन्छ र मांशपेसी, हड्डी, जोर्नीमा दुखाई अनुभव हुन थाल्छ । अझ जाडो महिनामा त खपिनसक्नु हुन्छ। सामान्या दिनचर्यामै असर पुग्छ। यी भए बुढ्यौलीको कुरा । तर, युवा उमेरमै यस्तो समस्या भएमा के होला युवाअवस्थामा शरीर दुख्नुका थुप्रै कारण छन्। र, दुखाईका प्रकृति पनि फरक फरक हुन्छन् । शरीर दुख्नुको पछाडि सामान्यदेखि गम्भीरसम्मका हुन्छन्। पछिल्लो समय शरिर दुख्ने समस्या भोगका युवाको संख्या पनि ठूलो छ। यी हुन् शरिर दुख्नुका मुख्य कारणहरुः

रुघा लाग्नेदेखि एनिमियासम्म : तापाईको शरिर दुखिरहेको छ र रुघाखोकी पनि लागिरहेको छ भने त्यति धेरै आत्तिनु पर्दैन । किनकी रुघाखोकीको कारण पनि शरीर दुख्ने गर्छ। शरीरमामा भिटामिन डीको कमी हुँदा पनि शरिर दुख्ने समस्याले सताउँछ। थाइराइडको कारण पनि दुख्ने गर्छ शरीर । तपाई कतिको तनाव हुनुहुन्छ भन्ने कुराले पनि शरिरको दुखाईमा भूमिका खेल्छ । मानिस बढी स्ट्रेसमा छ भने पनि शरिर दुखिरहन्छ ।

शरीर दुखिरहेको छ भने तपाईलाई बाथको समस्या पनि हुन सक्छ। रगतमा हेमोग्लोविनको कमी भएमा पनि शरीर दुख्ने समस्या हुन जान्छ । यसले एनिमिया नै बनाउने खतरा वढ्ने गर्छ । शरीर दुख्ने अर्को कारण भनेको डिहाइजेशन हो । त्यसैल पाचन प्रक्रियामा पनि विशेष ध्यान दिनुपर्ने हुन्छ। सुताईको पोजिशन मिलेन या निद्रा नपुगेमा, पानीको मात्रा कम भएमा शरीर दुख्ने समस्याबाट ग्रसित हुन सकिन्छ। स्वास्थ्यमा भएका विभिन्न संक्रमणको कारणल पनि शरीर दुख्ने गर्छ ।

जटिलता : शरीर दुखेको छ भने शरिरका अन्य लक्षणहरुलाई ध्यान दिन जरुरी हुन्छ । शरीरमा कुनै संक्रमण या रुघा-खोकीको समस्या छैन भने थाइराइड, भिटामिन सी, बाथ, रगतको मात्रा लगायतका जाँच गर्नुपर्छ । यसलाई हेलक्राई गरेको अवस्थामा शरीरका अन्य अंगलाई असर पुर्‍याउन जान्छ। बाधको समस्या छ र समयमै त्यसको उपचार नगरेको अवस्थामा मुटुमा समस्यापर्न जान्छ। यदि युरिक एसिडको समस्याले हो भने मिर्गौलालाई क्षति पुर्‍याउँदै जान्छ । यस्तो समस्या बढेर मिर्गौला फेलको अवस्थामा पुग्छ।

थाइराइड ग्रन्थीमा असर परेको छ भने यसले शरिरको सम्पूर्ण मेटोबोलिज्मलाई असन्तुलित गराइदिन्छ । त्यसैले, यो आफैमा त्यति ठूलो समस्या भएता पनि सामान्य रुपमा भने लिनु हुँदैन । दिर्घकालिन रुपमा यसले स्वास्थ्यमा निकै ठूलो असर पुर्‍याउँछ। पानी कम छ भने त्यसले पनि मिर्गौलामा असर गर्न सक्छ । यसले चाही धेरै समस्या निम्त्याउन सक्छ। एनिमिया भयो । अल्सर हुनसक्छ।